Aktivity v okolí

Pro aktivnější návštěvníky se v okolí nabízí několik možností vyžití. Dobrodružství zažijete při projížďce na koni po okolní krajině. Můžete vyrazit na kola po jedné z mnoha cyklostezek nebo si zahrát golf na nedalekém greenu. Zvědaví návštěvníci hledají v kraji pomocí GPS nové kešky, jiní rádi vyrazí za kulturou...

Máchovo jezero a jeho okolí nabízí spoustu možností pro zábavné užití volného času. V Máchově kraji se rozhodně nudit nebudete. Po opalování se na pláži, koupání v jezeře přichází na řadu aquapark a vodní sporty jako jachtingvodní lyže. Milovníci zvířat si v Máchově kraji užijou projížďky na koni, rybáři rybolov a nejaktivnější nadšenci adrenalinových sportů mohou vyzkoušet paragliding nad fascinující krajinou.

Vodní sporty

Na Máchově jezeře lze provozovat několik vodních sportů. V Doksech a Starých Splavech existují jachetní oddíly, které zde nabízejí rekreační plachtění. Plachtit po Máchove jezeře můžete v létě, ale i v zimě.

Zalyžujte si na vlnách. Nedaleko Stráže pod Ralskem na vodní nádrži Horka je možné si zajezdit v závěsném vodním lyžování. Délka vleku je 830 m a disponuje 8 závěsy.

Pro milovníky windsurfingu je k zapůjčení přímo v hotelu kompletní set pro windsurfing a Vaši jízdu po vlnách Máchova jezera a zpět k nám, do Vašeho přístavu.

Sportoviště

Staré Splavy a Doksy mají spoustu sportovišť, na kterých můžete hrát plážový volejbalbadmintontenisnohejbal a spoustu dalších her.

Rybolov

Pokud jste majitelem rybářséhoý lístku a povolenky k lovu ryb, můžete lovit na místních rybnících. 

Jezdectví

U Máchova jezera Vás potěší projížďka na koni, která Vám příjemně spestří dovolenou. Pohled z koňského sedla na Máchův kraj má své jedinečné a nezapomenutelné kouzlo. Projížďky na koních nabízí například turistická jízdárna ve Vrchovanech u Dubé a klub westernového ježdění v České Lípě.

Geocaching

Geocaching je populární hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické přijímače GPS. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher.

Adrenalinové sporty

V okolí Máchova jezera je možné si užít různé adrenalinové sporty. 

  • Lanový park Jungle creek

Jungle creek je jedinečný sportovně-zábavný lanový park pro celou rodinu, kde si můžete vyzkoušet svoji dovednost a odvahu. Je určen všem, kteří mají rádi dobrodružství s nádechem extrémního sportu. Málokteré dítě odolá, a proto malé děti mohou celou trať prolézt v doprovodu rodičů,nebo kvalifikované obsluhy. Vaše bezpečnost je zcela zajištěna speciálními atestovanými bezpečnostními a pojistnými prvky. Všichni návštěvníci atrakce jsou jištěni horolezeckými pomůckami, a to tak, že po celou dobu pohynulo atrakci nevznikne jediný moment, ve kterém by nebyli jištěni.

  • Tandemové paraglidingové lety

Lety se provozují na bývalém vojenském letišti v Hradčanech u Mimoně. Letiště se nachází u obce Hradčany ve vzdálenosti cca 12 km od Doks a Starých Splavů, takže je dostupné i pro cykloturisty na kole.

Létá se téměř za každého počasí, jen nesmí pršet a foukat silný vítr. Z padáku je možno vidět např. Máchovo jezero, Lužické hory, Ještěd, Hradčanské rybníky, hrad BezdězRalsko, bývalý vojenský prostor a další. Doporučujeme let rezervovat minimálně den předem.

  • Horolezectví

V okolí Máchova jezera je mnoho příležitostí pro horolezenía obdiv přírodních skalních útavrů. Rozmanité pískovcové skály vybízejí k jejich zdolání! Lesy Máchova kraje skrývají četná souskalí, kopcovitý terén, lesní rokle a náhorní pláně.

Letní akce

  • Bělské balónové hemžení

Od roku 2001 se koná v červnu v Bělé pod Bezdězem Mistrovství České republiky v létání horkovzdušnými balony. Zájemci se mohou  zúčastnit za poplatek. V Bělé dokonce existuje Balonové informační centrum. 

  • Beach Open Air Festival MÁCHÁČ

Každoroční festival Mácháč je největší tuzemský beach open air festival. Akce probíhá na pláži Klůček, která se pravidelně promění na festivalové městečko jež hostí i více než 10 000 návštěvníků. Tato “česká Ibiza” patří mezi největší evropské festivaly a vystupují na ni pravidelně legendy taneční scény...

  • Eurohry v Doksech

Přátelské sportovní hry družstev v tradičních i méně tradičních sportovních disciplínách. Eurohry v Doksech vznikly na základě nápadu pozdějšího vyhlašovatele her (ATJSK ČR) – vypsat týmovou soutěž pro členské tělovýchovné jednoty a sportovní kluby.

Pořadatelství soutěže bylo svěřeno TJ Doksy a zde byla soutěž přizpůsobena místním podmínkám. TJ Doksy využívá téměř veškerá sportoviště, kterými Doksy disponují – Máchovo jezero, volejbalové a tenisové kurty, okolní lesy, zámecký park, náměstí a další.

Nákupy, obchody Doksy

V Doksech se nachází řada obchodů otevřených v běžnou otevírací dobu. Jsou zde drogerie, Penny Market, Lídl, Rybářství a má zde pobočku i Česká spořitelna.

Máchův kraj a zima

V okolí Máchova jezera najdete vyžití nejen v letním období. Především pro běžky jsou zde výborné podmínky. Je tu červený (cca 9km) a žlutý okruh (cca 4km). Oba v zimě potěší každého běžkaře. Dále je zde místní specialita a to je plachtění po zamrzlé ploše Máchova jezera, což je skutečně nezapomenutelný zážitek. A pokud bude zima, ale málo sněhu, je možné vyzkoušet projížďku na kole nebo Nordic walking nebo si zabruslit po zamrzlém jezeře.